Počet výsledků: 61

Otevřít filtraci

Časný dumping syndrom je stav, který se někdy vyskytuje u lidí, kterým byla odstraněna část žaludku (tj. byla jim provedena parciální gastrektomie) nebo celý žaludek (tzv. totální gastrektomie). Časný dumping syndrom se objevuje do 30 minut po jídle: může se projevovat nevolností, zvracením, závratěmi, celkovým pocitem slabosti, pocením a zrychlenou srdeční frekvencí (tachykardií). Viz také dumping syndrom, pozdní dumping syndrom.

Dumping syndrom je výraz pocházející z angličtiny. Jedná se o stav, ke kterému dochází, když se potrava nebo tekutina (obecně trávenina) dostává příliš rychle do tenkého střeva. Mezi příznaky patří křeče, nevolnost, průjem, pocení, slabost a závratě. Dumping syndrom se někdy vyskytuje u lidí, kterým byla odstraněna část žaludku (tj. byla jim provedena parciální gastrektomie) nebo celý žaludek (tzv. totální gastrektomie). Viz také syndrom, časný dumping syndrom, pozdní dumping syndrom.

Pozdní dumping syndrom je stav, který se někdy vyskytuje u lidí, kterým byla odstraněna část žaludku (tj. byla jim provedena parciální gastrektomie) nebo celý žaludek (tzv. totální gastrektomie). Pozdní dumping syndrom se objevuje 2–3 hodiny po jídle: může se projevovat pocením, třesem, slabostí až apatií, zrychlenou srdeční frekvencí (tachykardií), pocitem na omdlení apod. Viz také dumping syndrom, časný dumping syndrom.

Alergická reakce časného typu neboli imunopatologická reakce I. typu je jedním ze čtyř typů alergických reakcí. Alergická reakce časného typu je nejčastěji se vyskytujícím typem alergie. Přemrštěná reakce imunitního systému se dostaví prakticky ihned po kontaktu s alergenem – během několika sekund až minut. První kontakt s látkou vyvolávající alergii probíhá bez příznaků. U alergické reakce časného typu se vytvářejí alergen-specifické protilátky třídy IgE a rozbíhá se řetězová reakce. Imunopatologickou reakci I. typu mohou kromě jiného vyvolat některé pyly, léky, srst domácích zvířat, potraviny nebo hmyzí jedy. Během tohoto typu alergické reakce se do krevního oběhu uvolňuje histamin – látka, která vyvolává typické projevy alergie, např. svědění, zarudnutí kůže nebo kožní vyrážku, kýchání, otoky tkání nebo trávicí potíže. V nejhorším případě může nastat anafylaktický šok, kdy dochází k tak výraznému poklesu krevního tlaku, že to postiženého člověka ohrožuje na životě. Dědičný sklon k onemocnění alergií časného typu zprostředkovanou protilátkami IgE se označuje jako atopie. U atopiků je i zvýšené riziko, že se u nich vyvine alergické astma nebo atopický ekzém. Při výskytu alergického astmatu se zároveň objeví zánět průdušek. Viz také alergická reakce.

Časná syfilis (lat. syphilis recens) je souhrnné označení pro primární syfilis (první stadium onemocnění) + sekundární syfilis (druhé stadium syfilis). Pojmem „časná syfilis“ se rozumí syfilis do dvou let po infekci (tato časová hranice se používá zejména pro účely statistických výkazů). Viz také syfilis, pozdní syfilis, získaná syfilis.

Syndrom toxického šoku neboli TSS (zkratka pochází z anglického názvu toxic shock syndrome) je akutní stav, který postiženého člověka může ohrozit na životě. TSS je způsoben bakteriálními toxiny a může se projevovat například horečkou, bolestí hlavy, pocitem chladu, únavou nebo vyčerpaností, bolestí v krku, průjmem, vyrážkou apod. Syndrom toxického šoku je nejčastěji způsoben některými druhy streptokoků nebo stafylokoků, ale není to pravidlem. Viz také syndrom, toxicita, šok.

Touretteův syndrom je neurologické onemocnění, které postihuje mozek a nervový systém. Touretteův syndrom se vyznačuje jednoduchými nebo komplexními motorickými a hlasovými tiky, které přetrvávají alespoň jeden rok. Svalové záškuby se objevují především v oblasti hlavy a horních končetin. Mohou se projevovat mrkáním, otevíráním úst, rychlým otáčení hlavy apod. Vedle toho se objevuje popotahování, pokašlávání, vyrážení jednotlivých samohlásek nebo nemístných slov, opakování slov nebo celých vět. U většiny lidí, u nichž se Touretteův syndrom rozvine, začnou příznaky v dětství a pokračují až do dospělosti. Viz také syndrom.

Somatický syndrom je soubor příznaků, který se vyskytuje u pacientů trpících depresí. Patří mezi ně: ranní deprese (obzvláště depresivní nálada časně po ránu), ztráta zájmu nebo potěšení v činnostech, které člověku obvykle působí radost, probouzení se v časných ranních hodinách (dvě nebo více hodin před obvyklým časem vstávání), zřetelná ztráta chuti k jídlu, úbytek hmotnosti (často více než 5 % tělesné hmotnosti za měsíc), psychomotorické zpomalení nebo neklid, výrazné snížení libida (sexuální touhy). Viz také syndrom.

Serotoninový syndrom je vzácný, potenciálně život ohrožující stav, který je vyvolán zvýšenou hladinou serotoninu (což je jeden z neurotransmiterů). Serotoninový syndrom je nejčastěji způsoben užíváním některých antidepresiv, zvláště pak při nesprávném dávkování. Viz také serotonin, syndrom.

Hypokineticko-rigidní syndrom je soubor příznaků, který se vyskytuje zejména u pacientů s Parkinsonovou nemocí. Vyznačuje se přítomností hypokineze (chudost a zmenšený rozsah pohybů) a svalové rigidity („ztuhlosti“). Viz také syndrom.

Zobrazeno 1 až 10 z 61

Počet výsledků